Skip to content

156 Lynd St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Oct 28, 2021

Property Information

Block358
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage961
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
79%
Improvement Value:$20,300
21%
Total Assessment$96,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,917-30.9%
2024$4,218+1.1%
2023$4,174+0.0%
2022$4,172-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft961DeedBook 18820, Page 979Recorded2/7/2022

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Recorded9/12/2005

Property Sale

SaleMulti
$160,000

From:

To:

DeedBook 5212, Page 157Recorded7/31/2003

Property Built

Built

Year Built: 1909