Skip to content

166 Lynd St.

Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 22, 2013

Property Information

Block358
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-A-CL-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,660
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
41%
Improvement Value:$108,600
59%
Total Assessment$185,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,581+0.2%
2024$5,570+1.1%
2023$5,511+0.0%
2022$5,509-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$193,000

From:

To:

DeedBook 5355, Page 31Recorded7/20/2004

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

DeedBook 5119, Page 349Recorded12/6/2002

Property Built

Built

Year Built: 1909