Skip to content

778 Gadek Pl.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Date
Feb 24, 2016

Property Information

Block359
Lot37
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,360
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,400
46%
Improvement Value:$89,800
54%
Total Assessment$166,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,014+0.2%
2024$5,004+1.1%
2023$4,951+0.0%
2022$4,949-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919