Skip to content

337 Meredith St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Apr 28, 1989

Property Information

Block331
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,368
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,000
49%
Improvement Value:$117,300
51%
Total Assessment$230,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,948+0.2%
2024$6,934+1.1%
2023$6,861+0.0%
2022$6,858-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft1,368DeedBook 3779, Page 676

Property Built

Built

Year Built: 1929