Skip to content

778 State St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Aug 15, 2000

Property Information

Block359
Lot80
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-CL-DG-3U
Dwellings3
ZoningC-1
Sq Footage1,796
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
28%
Improvement Value:$202,900
72%
Total Assessment$281,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,505+14.2%
2024$7,446+1.1%
2023$7,367+0.0%
2022$7,365-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$107,000

From:

To:

Sq Ft1,796DeedBook 4821, Page 414Recorded9/8/2000

Property Built

Built

Year Built: 1909