Skip to content

201 Gordon St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1901

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Mar 19, 2024

Property Information

Block35
Lot32
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class47
Description2SB-2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,617
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,400
28%
Improvement Value:$225,600
72%
Total Assessment$312,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,413+0.2%
2024$9,394+1.1%
2023$9,294+0.0%
2022$9,291-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000

To:

DeedBook 19425, Page 1537

Property Sale

Sale
$320,000

To:

DeedBook 5892, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1901