Skip to content

121 Rector St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Aug 9, 2017

Property Information

Block25
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2SB&S2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,594
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,000
45%
Improvement Value:$190,600
55%
Total Assessment$346,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,457+0.2%
2024$10,436+1.1%
2023$10,325+0.0%
2022$10,322-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,594DeedBook 7036, Page 118Recorded9/5/2017

Property Sale

Sale
$207,000

From:

To:

DeedBook 4256, Page 781Recorded8/1/1995

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 3764, Page 792

Property Built

Built

Year Built: 1909