Skip to content

215 Gordon St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1911

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Aug 17, 1988

Property Information

Block35
Lot39
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class47
Description2.5S-B-CL-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,910
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,400
33%
Improvement Value:$175,400
67%
Total Assessment$261,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,899+0.2%
2024$7,883+1.1%
2023$7,799+0.0%
2022$7,796-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,910DeedBook 3723, Page 638

Property Built

Built

Year Built: 1911