Skip to content

190 Second St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1899
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 4, 2020

Property Information

Block35
Lot44
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2SF 1U HSE/WH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,083
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,400
45%
Improvement Value:$133,800
55%
Total Assessment$243,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,605+3.9%
2024$7,323-10.6%
2023$8,192+0.0%
2022$8,190-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899