Skip to content

747 State St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Apr 11, 1991

Property Information

Block360
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningC-1
Sq Footage2,401
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,100
27%
Improvement Value:$187,200
73%
Total Assessment$256,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,733+0.2%
2024$7,717+1.1%
2023$7,635+0.0%
2022$7,633-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$78,000

From:

To:

Sq Ft2,401DeedBook 3907, Page 385Recorded4/17/1991

Property Built

Built

Year Built: 1909