Skip to content

76 Broad St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1899

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Apr 1, 1996

Property Information

Block234
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SCB4G, 4 APTS
Dwellings4
ZoningR-25
Sq Footage2,340
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,500
42%
Improvement Value:$204,500
58%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,560+0.2%
2024$10,539+1.1%
2023$10,427+0.0%
2022$10,423-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft2,340DeedBook 4316, Page 639

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Recorded4/11/1996

Property Built

Built

Year Built: 1899