Skip to content

718 Charles St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$131,000
Last Sale Date
Apr 27, 2016

Property Information

Block361
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,326
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,600
31%
Improvement Value:$194,500
69%
Total Assessment$283,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,541+0.2%
2024$8,524+1.1%
2023$8,434+0.0%
2022$8,431-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$131,000

From:

To:

Sq Ft2,326DeedBook 6829, Page 449Recorded6/10/2016

Property Sale

Sale
$48,800

From:

To:

DeedBook 4280, Page 600Recorded11/1/1995

Property Built

Built

Year Built: 1909