Skip to content

726 Charles St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 27, 2017

Property Information

Block361
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,648
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,200
37%
Improvement Value:$143,800
63%
Total Assessment$227,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,849+0.2%
2024$6,835+1.1%
2023$6,762+0.0%
2022$6,760-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,648DeedBook 6980, Page 332Recorded5/15/2017

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,648DeedBook 6135, Page 512Recorded2/24/2010

Property Sale

Sale
$255,500

From:

To:

DeedBook 5525, Page 25Recorded7/26/2005

Property Sale

Sale
$84,000

From:

To:

DeedBook 4294, Page 588Recorded1/2/1996

Property Built

Built

Year Built: 1909