Skip to content

762 Cortlandt St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 19, 2004

Property Information

Block362
Lot30
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-CL-DG-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,776
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,600
40%
Improvement Value:$154,600
60%
Total Assessment$258,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,790+0.2%
2024$7,774+1.1%
2023$7,692+14.6%
2022$6,709-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4933, Page 156

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3865, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1909