Skip to content

709 Cortlandt St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jul 17, 2003

Property Information

Block363
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,982
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
35%
Improvement Value:$141,200
65%
Total Assessment$217,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,565+0.2%
2024$6,552+1.1%
2023$6,482+0.0%
2022$6,480-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,982DeedBook 5218, Page 101Recorded8/22/2003

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Recorded3/3/2000

Property Built

Built

Year Built: 1909