Skip to content

441 Grove St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Date
Jul 1, 2019

Property Information

Block403
Lot29
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage765
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,400
61%
Improvement Value:$43,200
39%
Total Assessment$110,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,337+0.2%
2024$3,330+1.1%
2023$3,295+0.0%
2022$3,294-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1924