Skip to content

380 Alpine St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1949

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Apr 21, 2011

Property Information

Block372
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-B-R-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,149
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,600
45%
Improvement Value:$119,900
55%
Total Assessment$219,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,622+0.2%
2024$6,609+1.1%
2023$6,539+0.0%
2022$6,537-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

Sq Ft1,149DeedBook 6251, Page 178Recorded4/28/2011

Property Built

Built

Year Built: 1949