Skip to content

357 Keene St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 2011

Last Sale Price
$176,000
Last Sale Date
Jul 2, 2005

Property Information

Block372
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-VS-CL-DG-2U
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage2,415
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,600
29%
Improvement Value:$245,200
71%
Total Assessment$344,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,403+0.2%
2024$10,382+1.1%
2023$10,272+0.0%
2022$10,268-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$176,000

From:

To:

Sq Ft2,415DeedBook 5539, Page 769Recorded8/25/2005