Skip to content

426 Myrtle St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1939

Last Sale Price
$181,000
Last Sale Date
Dec 15, 2003

Property Information

Block376
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-A-CC-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,351
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,400
47%
Improvement Value:$111,700
53%
Total Assessment$211,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,369+0.2%
2024$6,356+1.1%
2023$6,289+0.0%
2022$6,287-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$181,000

From:

To:

Sq Ft1,351DeedBook 5283, Page 497Recorded2/27/2004

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

DeedBook 4817, Page 389Recorded8/29/2000

Property Built

Built

Year Built: 1939