Skip to content

674 Columbus Cir.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 28, 2020

Property Information

Block382
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-B-R-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,384
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,400
43%
Improvement Value:$176,800
57%
Total Assessment$310,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,359+0.2%
2024$9,340+1.1%
2023$9,241+0.0%
2022$9,238-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$287,000

To:

DeedBook 5318, Page 386

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 4602, Page 587Recorded1/28/1999

Property Built

Built

Year Built: 1961