Skip to content

666 Columbus Cir.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1961

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Dec 9, 2014

Property Information

Block382
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-B-R-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,427
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,100
42%
Improvement Value:$184,300
58%
Total Assessment$317,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,576+0.2%
2024$9,557+1.1%
2023$9,455+0.0%
2022$9,452-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$258,000

From:

To:

Sq Ft1,427DeedBook 6654, Page 295Recorded1/20/2015

Property Built

Built

Year Built: 1961