Skip to content

686 Columbus CirclePerth Amboy, NJ 08861

Built 1961

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block382
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-B-R-1U-AG
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,600
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
43%
Improvement Value:$184,600
57%
Total Assessment$324,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,793+0.2%
2024$9,774+1.1%
2023$9,670+0.0%
2022$9,667-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 18523, Page 453Recorded7/7/2021

Property Built

Built

Year Built: 1961