Skip to content

733 Lincoln Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1961
Other Exempt

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Jul 7, 2016

Property Information

Block382
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-B-R-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,550
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,600
41%
Improvement Value:$185,200
59%
Total Assessment$313,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$9,037-0.7%
2017$9,100-0.6%
2016$9,157+2.9%
2015$8,903-7.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,550DeedBook 6852, Page 427Recorded8/11/2016

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 3868, Page 256Recorded8/6/1990

Property Built

Built

Year Built: 1961