Skip to content

717 Lincoln Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1961

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 7, 2017

Property Information

Block382
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SB-RR-1BIG
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,480
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,100
43%
Improvement Value:$171,800
57%
Total Assessment$298,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,018+0.2%
2024$9,000+1.1%
2023$8,904+0.0%
2022$8,901-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 17026, Page 340Recorded12/6/2017

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,192DeedBook 5628, Page 259Recorded2/8/2006

Property Sale

Sale
$179,000

From:

To:

DeedBook 4019, Page 710Recorded11/12/1992

Property Built

Built

Year Built: 1961