Skip to content

840 Forbes Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1957

Last Sale Price
$171,000
Last Sale Date
Jul 27, 2001

Property Information

Block389
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description2S-V-SL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,034
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,800
56%
Improvement Value:$108,000
44%
Total Assessment$246,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,446+0.2%
2024$7,431+1.1%
2023$7,352+0.0%
2022$7,350-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$171,000

From:

To:

Sq Ft1,034DeedBook 4935, Page 133Recorded7/31/2001

Property Built

Built

Year Built: 1957