Skip to content

836 Forbes Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1957

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Oct 11, 2019

Property Information

Block389
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description2S-V-SL-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,643
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,800
50%
Improvement Value:$138,800
50%
Total Assessment$277,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,375+0.2%
2024$8,359+1.1%
2023$8,270+0.0%
2022$8,267+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,643DeedBook 17660, Page 430Recorded10/22/2019

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

DeedBook 4372, Page 828Recorded11/27/1996

Property Built

Built

Year Built: 1957