Skip to content

770 Barry Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2020

Property Information

Block389
Lot39
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,271
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,800
46%
Improvement Value:$163,800
54%
Total Assessment$302,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,129+0.2%
2024$9,111+1.1%
2023$9,014+0.0%
2022$9,011-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$140,000

To:

DeedBook 4743, Page 543

Property Sale

Sale
$15,000

To:

DeedBook 4028, Page 578

Property Built

Built

Year Built: 1957