Skip to content

814 Jennetty Ct.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1957

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Apr 16, 1990

Property Information

Block390
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description2S-V-SL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,412
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,500
56%
Improvement Value:$112,600
44%
Total Assessment$254,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,416+0.2%
2024$7,401+1.1%
2023$7,320+0.0%
2022$7,317-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,412DeedBook 3848, Page 783Recorded4/18/1990

Property Built

Built

Year Built: 1957