Skip to content

865 Chamberlain Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1957

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
Aug 11, 1988

Property Information

Block389
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description2S-W-SL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,412
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,300
55%
Improvement Value:$113,200
45%
Total Assessment$251,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,588+0.2%
2024$7,573+1.1%
2023$7,492+0.0%
2022$7,490-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$156,000

To:

Sq Ft1,412DeedBook 3724, Page 988

Property Built

Built

Year Built: 1957