Skip to content

813 Forbes Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1957

Last Sale Date
Jun 18, 2019

Property Information

Block390
Lot45
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,331
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,800
56%
Improvement Value:$110,500
44%
Total Assessment$249,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,271+0.2%
2024$7,256+1.1%
2023$7,177+0.0%
2022$7,174-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957