Skip to content

436 Keene St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Nov 27, 2017

Property Information

Block403
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-V-R-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage840
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,800
50%
Improvement Value:$90,300
50%
Total Assessment$180,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,434+0.2%
2024$5,423+8.0%
2023$5,023+0.0%
2022$5,021-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$179,900

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 17043, Page 744Recorded12/26/2017

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 6083, Page 699Recorded9/15/2009

Property Built

Built

Year Built: 1924