Skip to content

442 Keene St.

Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jun 27, 2014

Property Information

Block403
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage912
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,600
45%
Improvement Value:$121,700
55%
Total Assessment$221,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,677+0.2%
2024$6,663+1.1%
2023$6,593+0.0%
2022$6,590-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft912DeedBook 6589, Page 695Recorded7/11/2014

Property Sale

SaleMulti
$137,000

From:

To:

DeedBook 4872, Page 66Recorded1/24/2001

Property Sale

SaleMulti
$100,000

From:

To:

DeedBook 4396, Page 119Recorded3/14/1997

Property Built

Built

Year Built: 1924