Skip to content

860 Wolff St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 14, 2025

Property Information

Block414
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage567
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,000
70%
Improvement Value:$41,300
30%
Total Assessment$139,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,203+0.2%
2024$4,194+1.1%
2023$4,150+0.0%
2022$4,148-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft567DeedBook 19887, Page 1693

Property Built

Built

Year Built: 1924