Skip to content

469 Penn St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929
Residential
Vacant

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Sep 12, 2022

Property Information

Block216
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage560
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,400
71%
Improvement Value:$36,500
29%
Total Assessment$127,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,859+0.2%
2024$3,851+23.1%
2023$3,128+0.0%
2022$3,127-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft560DeedBook 19041, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1929