Skip to content

809 State St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Oct 12, 2018

Property Information

Block420
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SB2G
Dwellings3
ZoningC-1
Sq Footage1,880
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,700
29%
Improvement Value:$197,900
71%
Total Assessment$277,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,375+0.2%
2024$8,359+1.1%
2023$8,270+0.0%
2022$8,267-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 17383, Page 105Recorded12/24/2018

Property Sale

SaleMulti
$197,000
DeedBook 6033, Page 484

Property Sale

SaleMulti
$140,200
DeedBook 3747, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1919