Skip to content

803 State St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2002

Property Information

Block420
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-A-CL-DG-2U
Dwellings2
ZoningC-1
Sq Footage1,564
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,700
34%
Improvement Value:$153,500
66%
Total Assessment$233,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,036+0.2%
2024$7,022+1.1%
2023$6,947+0.0%
2022$6,945-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919