Skip to content

200 Huntington St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 26, 2019

Property Information

Block348
Lot31
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,874
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
31%
Improvement Value:$195,300
69%
Total Assessment$283,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,547+0.2%
2024$8,530+1.1%
2023$8,440+10.1%
2022$7,668-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,282DeedBook 17746, Page 619Recorded1/10/2020

Property Built

Built

Year Built: 1909