Skip to content

188 Pulaski Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$153,465
Last Sale Date
May 20, 2017

Property Information

Block422
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SB
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,400
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
25%
Improvement Value:$206,600
75%
Total Assessment$275,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,309+0.2%
2024$8,292+1.1%
2023$8,204+0.0%
2022$8,201-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$153,465

From:

To:

Sq Ft2,400DeedBook 7001, Page 196Recorded6/27/2017

Property Sale

Sale
$79,280

From:

To:

Sq Ft2,400DeedBook 6797, Page 398Recorded3/11/2016

Property Sale

Sale
$79,280
DeedBook 6797, Page 398

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,400DeedBook 6649, Page 578Recorded1/2/2015

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft2,400DeedBook 6589, Page 220Recorded7/10/2014

Property Built

Built

Year Built: 1919