Skip to content

371 Leon Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$98,000
Last Sale Date
May 27, 1999

Property Information

Block436
Lot31
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1SF1G
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage2,222
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,200
31%
Improvement Value:$200,600
69%
Total Assessment$290,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,773+0.2%
2024$8,756+1.1%
2023$8,663+0.0%
2022$8,660-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$98,000

From:

To:

Sq Ft2,222DeedBook 4665, Page 386Recorded8/2/1999

Property Built

Built

Year Built: 1924