Skip to content

439 Thomas St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Oct 31, 2014

Property Information

Block447
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5S-V-CL-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage740
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
43%
Improvement Value:$130,600
57%
Total Assessment$228,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,897+0.2%
2024$6,883+40.5%
2023$4,897+0.0%
2022$4,896-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,432DeedBook 6632, Page 262Recorded11/10/2014

Property Sale

SaleMulti
$90,000

From:

To:

Sq Ft740DeedBook 6375, Page 820Recorded8/9/2012

Property Sale

SaleMulti
$25,000

From:

To:

DeedBook 4901, Page 74Recorded4/26/2001

Property Built

Built

Year Built: 1924