Skip to content

362 Inslee St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$519,500
Last Sale Date
Jan 30, 2007

Property Information

Block449
Lot46
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF1G
Dwellings4
ZoningR-50
Sq Footage2,464
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,200
29%
Improvement Value:$222,600
71%
Total Assessment$312,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,437+0.2%
2024$9,418+1.1%
2023$9,318+0.0%
2022$9,315-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$519,500

From:

To:

Sq Ft2,464DeedBook 5790, Page 230Recorded3/1/2007

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft2,464DeedBook 5666, Page 620Recorded5/12/2006

Property Sale

Sale
$137,500

From:

To:

Recorded5/10/2004

Property Built

Built

Year Built: 1924