Skip to content

208 Madison Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Vacant Land

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Nov 7, 2006

Property Information

Block44
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
ZoningR-25
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$49,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,478+0.2%
2024$1,475+1.1%
2023$1,460+0.0%
2022$1,459-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

DeedBook 5808, Page 821Recorded4/20/2007

Property Sale

Sale
$399,900

From:

To:

DeedBook 5465, Page 664Recorded3/11/2005

Property Sale

Sale
$359,900

From:

To:

DeedBook 5280, Page 626Recorded2/21/2004