Skip to content

221 Brighton Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1921

Last Sale Date
Nov 6, 2017

Property Information

Block44
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class47
Description2SS 7G
Dwellings3
ZoningR-25
Sq Footage4,104
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,400
23%
Improvement Value:$322,600
77%
Total Assessment$421,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,702+0.2%
2024$12,676+1.1%
2023$12,542+0.0%
2022$12,537-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1921