Skip to content

361 Thomas St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969

Last Sale Price
$109,000
Last Sale Date
Jul 28, 1997

Property Information

Block452
Lot31
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage893
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
42%
Improvement Value:$117,200
58%
Total Assessment$203,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,143+0.2%
2024$6,130+1.1%
2023$6,065+0.0%
2022$6,063-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$109,000

From:

To:

Sq Ft893DeedBook 4438, Page 338Recorded8/29/1997

Property Built

Built

Year Built: 1969