Skip to content

321 Ashley St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1944

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
May 17, 2022

Property Information

Block455
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-V-CL-DG-2U
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,536
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
34%
Improvement Value:$192,000
66%
Total Assessment$290,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,749+0.2%
2024$8,732+10.1%
2023$7,930+0.0%
2022$7,927-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 18943, Page 361Recorded6/2/2022

Property Sale

SaleMulti
$398,000

To:

DeedBook 5796, Page 726

Property Sale

SaleMulti
$274,900

To:

DeedBook 5240, Page 800

Property Sale

SaleMulti
$180,000

To:

DeedBook 5048, Page 469

Property Sale

SaleMulti
$131,000

To:

DeedBook 4609, Page 411

Property Built

Built

Year Built: 1944