Skip to content

318 Wagner Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1972

Last Sale Price
$423,000
Last Sale Date
Aug 25, 2023

Property Information

Block455
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-CL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,813
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,400
38%
Improvement Value:$140,900
62%
Total Assessment$227,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,858+14.6%
2024$5,986+1.1%
2023$5,922+0.0%
2022$5,920+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$423,000

To:

DeedBook 19295, Page 833

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,453DeedBook 17730, Page 984Recorded12/26/2019

Property Built

Built

Year Built: 1972