Skip to content

312 Wagner Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1973

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Sep 30, 2002

Property Information

Block455
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-V-CL-AG
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,644
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,200
42%
Improvement Value:$123,100
58%
Total Assessment$212,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,405+0.2%
2024$6,392+1.1%
2023$6,324+0.0%
2022$6,322-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,644DeedBook 5099, Page 865Recorded10/8/2002

Property Sale

Sale
$142,400

From:

To:

DeedBook 4484, Page 529Recorded3/11/1998

Property Sale

Sale
$73,000

From:

To:

DeedBook 4458, Page 490Recorded11/21/1997

Property Built

Built

Year Built: 1973