Skip to content

30 Gordon St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Date
Aug 20, 2018

Property Information

Block49
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2.5SF
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage2,108
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,000
47%
Improvement Value:$143,200
53%
Total Assessment$272,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,212+0.2%
2024$8,196+1.1%
2023$8,109+0.0%
2022$8,106-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1909