Skip to content

28 Gordon St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$292,000
Last Sale Date
Jun 26, 2017

Property Information

Block49
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class47
Description2.5SF
Dwellings2
ZoningR-60
Sq Footage2,315
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,000
42%
Improvement Value:$175,400
58%
Total Assessment$304,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,184+0.2%
2024$9,165+1.1%
2023$9,068+0.0%
2022$9,065-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$292,000

From:

To:

Sq Ft2,315DeedBook 7008, Page 401Recorded7/13/2017

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 4726, Page 228Recorded1/4/2000

Property Built

Built

Year Built: 1909