Skip to content

205 Water St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 26, 2021

Property Information

Block49
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2.5B &2G
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,863
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,100
39%
Improvement Value:$137,100
61%
Total Assessment$225,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,794+0.2%
2024$6,781+1.1%
2023$6,709+0.0%
2022$6,706-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,734DeedBook 6752, Page 450Recorded11/12/2015

Property Built

Built

Year Built: 1919